Вирощування розсади в касетах.
Вирощування розсади в касетах.
Описаний нижче метод вирощування розсади практично підходить для більшості овочевих культур. В моєму господарстві так вирощувалася і вирощується розсада: томатів, перцю, баклажанів, огірків, кавунів, динь, селери, різних капуст, петрушки, цибулі, кропу, базиліка, коріандру, буряків.
В результаті ви дуже раціонально використовуєте площа теплиці. Відсутня в технології вирощування такий дуже трудомісткий для виробника і болюче для розсади процес як пікірування сіянців і висадка в грунт рослин з обірваними корінням. Розсада виходить з закритою кореневою системою і, як наслідок, при пересадці з касети в грунт (або перевалки в велику ємність для подальшого вирощування), не хворіє. Коріння не пошкоджуються і розсада, відразу після висадки, продовжує без зупинки вегетацію. Відсутність пікіровки і здорові, непошкоджені корені при висадці розсади економлять ще і загальний час на вирощування розсади. Період вирощування скорочується на два тижні. Доглядати за рослинами треба менше часу, а відповідно один процес тягне за собою і іншого. Опалювати теплицю, поливати, підгодовувати, так і початок вирощування самої розсади можна зрушити на два тижні. Теплиця звільняється раніше і може бути використана для вирощування інших культур.
Поле, де я вирощую овочі, знаходиться на відстані близько 80 км від місця проживання (розсадної теплиці) та спеціально зайвий раз з'їздити раніше посіяти навесні цибулю, моркву, петрушку, кріп, коріандр і колись, і накладно. Тому доводиться все овочі, за винятком морквини для зимового зберігання, цибулі, пастернака, зелені на літо, вирощувати через розсаду. Сам процес показаний на відео на каналі https://www.youtube.com/watch?v=Ug9PB5cDg7c.
Розмір осередків у касеті залежить від культури і віку розсади. Якщо ви спочатку вибрали клітинку менше необхідної, то розсада змушена пристосовуватися до несприятливих умов і, як результат, буде витягнутої і тонкою. Якщо комірки будуть занадто великі, то в результаті буде перевитрата субстрату, площа теплиці буде використовуватися не раціонально, а сама рослина не зможе заповнити кореневою системою щільно всю комірку і буде сам кубик розсипатися при витяганні з осередку.
Форма комірок може бути різною, але я віддаю перевагу у вигляді усіченого конуса або піраміди з вертикальними канавками по периметру осередку. Канавки роблять всю конструкцію ще більш жорсткою і не дають коренів закручуватися. Добре поводяться комірки у вигляді піраміди. З перерахованих комірок легко витягувати розсаду. Треба тільки перед висадкою розсади добре її пролити.
Субстрат краще всього застосовувати готовий. У чому перевага такого субстрату? Субстрат робиться на основі торфу, іноді буває на основі торфу з додаванням кокосового волокна. Він дуже гігроскопічний, і, як наслідок, повільно віддає вологу і добре її утримує. pH субстрату близько 6, що оптимально для вирощування розсади. Грунт готовий до вживання і вимагає тільки перед вживанням розпушення т. к. в тюку він стиснутий і має форму прямокутника. До складу субстрату вже внесено мінеральне живлення у вигляді макро та мікродобрив. Слід зауважити, що мінерального живлення часто не вистачає на весь період вирощування розсади і доводитися робити підживлення суміщаються з поливом.
Перед висадкою в поле розсаду треба гартувати як мінімум протягом тижня, а дві не зашкодять. Найзручніше для цього перенести касети з теплиці на свіже повітря на сонячне місце і розташувати касети так само компактно, як вони стояли в теплиці, тобто впритул або на відстані кількох сантиметрів один від одного. Не бійтеся, розсада не згорить, а тільки за тиждень підросте і стане більш жорсткою, звикне до яскравого сонця і до поривів сильного вітру.
Дивіться відео на моєму каналі на YouTube.
Юрій Урбанський. Сайт fermerpro.com.ua
urbanski@ukr.net
10 квітня 2017 р.