Дууже дорогі професійні насіння.
Ця стаття написана для овочівників, які бажають виростити овочі на землі або в теплиці для продажу і, насамперед, на оптовому ринку. Звичайно, свою продукцію можна продати в роздріб на базарі, і своїм сусідам, і домовитися здавати в магазин або супермаркет. Останній варіант дуже навіть не поганий, але тільки якщо ваші обсяги виробництва відповідають обсягам продажів торгової точки і є взаємна довіра.
Є ще один варіант реалізації своєї продукції: продавати продукцію з поля за прийнятною для вас і покупців ціною. Але є одне "але". У полі їдуть не допомогти вам реалізувати продукцію швидше і дорожче, а заробити на низькою відпускною ціною і на дефіцитному в даний момент товар. Для мене найбільш прийнятний "гібридний варіант". Основну частину продукції продаю на оптовому ринку, а з поля продаю надлишки (мій вантажівка більше 4 тонн не тягне) і “ некондицію".
Можливо, підійде ще один варіант реалізації сільгосппродукції: шукаєте посередника між вами і, як правило, бюджетною організацією. Цей варіант підходить для фермерів) пропоную розглядати в останню чергу, але і не виключати зі своїх планів.
Я почав з реалізації, а про це треба думати тоді, коли вже дозрів урожай і не хвилюватися заздалегідь і підраховувати прибуток. До речі, прибуток легко і швидко можна прогнозувати. Треба з прогнозованого урожаю (в грошових знаках) відняти витрати і розділити на 4, а краще на 5. Розрахунок простий і перевірений на практиці. На початку діяльності, якщо ви вже прийшли в овочівництво, думайте, як вижити і якщо залишилися восени в плюсах, то радійте.
Шляхів реалізації багато і при великому врожаї, і, відповідно, різко впав попит, який виникає під час перебування на оптовому ринку багато цікавих маркетингових ідей. Прислухайтеся до оптовикам, особливо, якщо різні люди дають один і той же рада.
Тільки затребуваний товар буде реалізований і принесе прибуток. Ваші овочі повинні мати привабливий зовнішній вигляд, як з точки зору оптовиків, так і з точки зору здорового глузду. Не садити червонокачанну капусту на літо! Влітку на неї немає попиту. Не садіть ранню капусту на терміни, коли вже середня повинна з'явитися на ринку. Рання капуста не має товарного вигляду в цей час. Той факт, що ваше поле дозволяють завалити Харків пореєм (селерою, гірким перцем), не означає, що порей та інше з'їдять харків'яни.
Овочі повинні бути лежкими і транспортабельними. Шлях від вашого поля, теплиці до холодильника домогосподарки повинен по відстані і часу бути мінімальним. Практично цей процес займає від доби до тижня, і цю гонку виграють тільки промислові сорти і гібриди.
Від чого залежить якісно-кількісний результат діяльності городника?
1. Сонячне світло. Використовуємо безкоштовно. Південний схил (бажано використовувати для ранньої продукції) дає забіг на кілька днів.
2. Вода. Без поливу більшість овочів вирощувати не рентабельно. Немає поливу? Тоді томати або пізню капусту спробуйте. Ще картоплю можна, але посадіть раніше.
3. Добрива органічні, мінеральні і зелене добриво (сидерати).
Сидерати не тільки покращують структуру грунту, але є важливою ланкою в сівозміні. А головне — сидерати та пожнивні залишки компенсують дефіцит органічних добрив.
4. Насіння, і не просто насіння, а насіння професійні дають прибуток, на відміну від насіння які використовують дачники, жителі села, міські жителі і любителі-городники на своїх невеликих земельних ділянках і переслідують зовсім інші цілі.
Насамперед, насіння повинні бути врожайними. Їх генетичний потенціал повинен бути на межі фізіологічної межі. Того потенціалу, який закладений в професійних насінні цілком достатньо для збільшення врожайності рази в два, а то і в три рази від реально зібраних врожаїв на сьогоднішній день. Приклад того перець. Середній урожай 20 тонн з гектара, в передових господарствах 40, а потенціал 80.
Стійкість до хвороб і шкідників. Прикладом служить капуста Агресор F1: не пошкоджується трипсом і стійка до фузаріозу.
Овочі, вирощені з професійних насіння, володіють особливими властивостями. Томати для механічного прибирання дружно дозрівають і збираються за один прохід. Голівки у цвітної капусти самозакриваються; тепер не треба ходити по полю і прикривати суцвіття від сонячних променів. Баклажани без гострих шипів (Дестан F1). Огірки зупиняються в рості після досягнення товарного вигляду. Помідор не розтріскується, а лежить у полі, від збору до збору, не втрачаючи товарного вигляду.
Так як поле або теплиця від споживача часто і густо знаходиться за кілька сотень, а то і тисяч км, а дороги розбиті, то така властивість як транспортабельність є обов'язковою умовою для більшості овочевих культур.
Вакуумні і механічні сівалки точного висіву витісняють старі сівалки. Витрата насіння зменшився, але збільшилися претензії до насіння. Насіння стали калібрувати, шліфувати, гранулювати.
Все насіння протравлюються фунгіцидами, а іноді ще й інсектицидами. При протруєнні насіння фарбують різні фірми в різні кольори. Чіткого правила забарвлення немає. Фірма Bejo фарбує насіння в зелений колір; Rijk Zwaan в зелений колір фарбує тільки капусту, а решта — в жовтий; Clause — в яскраво червоний і т. д. Виняток: тільки экосемена. Вони не протравлюються і не фарбуються, мають природний колір.
Не хочете довго чекати сходів? Тепер городникам доступні праймированные насіння. Вони швидше і рівномірніше сходять в полі, а в розсаді період від посіву до сходів скорочується в кілька разів. На насіннєвому заводі при оптимальній температурі і підвищеній вологості насіння доводять до моменту проростання, а потім висушують. Зберігаються праймированные насіння не більше року. Не можна відкладати посів на наступний сезон.
Схожість насіння. Якісну розсаду для відкритого грунту і для теплиць можна виростити тільки в касетах. Тут схожість насіння потрібна ідеальна. Адже в кожну клітинку кладеться по одному насіння і порожні клітинки ні до чого. Застосовуючи спеціальний субстрат для вирощування розсади та професійні насіння можна дуже часто побачити, коли в 96 касеті всі осередки зайняті рослинами. См. фото №1. Зазвичай схожість досягає 90-95%.
Витрати на насіння складають 5-10% від усіх вкладень. Вітчизняних професійних насіння, в моєму розумінні, немає. Все насіння імпортні і дуже дорогі, і дорожчають кожен рік в середньому на 10% відносно євро/долара. Заробити можна в овочівництві тільки застосовуючи імпортне насіння, краплинний полив, сучасні засоби захисту рослин, імпортні водорозчинні добрива. При купівлі насіння, звертайте увагу на виробника, а потім вже на ціну. Ось неповний список надійних, перевірених багаторічною практикою насіннєвих брендів присутніх в нашій країні: Seminis, Rijk Zwaan, Syngenta, Bejo Zaden, Enza Zaden, Clause.
В кінці статті наведу приклад і відповім на питання: навіщо витрачати 50 тис. грн на гібридного насіння перцю, якщо можна зробити розсаду з сортового і витратити на насіння всього 1000 грн з розрахунку на 1га?
1. Гібридний перець дасть на 50% більше якісної та затребуваної продукції: не 20-30 тонн з гектара, а 30-40.
2. Розсади треба робити не 50 тисяч, а 35 тисяч, оскільки кущі гібридного перцю набагато потужніше і норма висадки на гектар набагато менше. Касет, субстрату, плівки, дров, часу (грошей) відповідно менше необхідно витратити.
3. Висаджуємо в полі 35 тис., полем 35 тис., прибираємо перша квітка на 35 тис. рослин.
4. Ціна на гібридний перець вище, т. к. він зовні більш привабливий для споживача. Часу на реалізацію йде менше.
Дохід за рахунок більш високої ціни на гібридний перець і більш високий урожай, як правило, перевищить витрати на насіння, субстрат і т. д. (див. вище).
Юрій Урбанський. 4 травня 2015 року.